Maryjo-prowad Narodzenie-NMP

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Zapraszamy na Nabożeństwo Ekumeniczne do kościoła ewangelickiego w środę 23.01. o godz. 1700.

Pod hasłem Dąż do sprawiedliwości” zaczerpniętym z Księgi Powtórzonego Prawa od 18 do 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach i koncertach. W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zaplanowano 20 stycznia w Warszawie.

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

• Dzień 1: Niech prawo rozlewa się jak woda, a sprawiedliwość jak niewysychający potok (Am 5,24)
  • Dzień 2: Niech wasze „tak” znaczy „tak”, a „nie” znaczy „nie” (Mt 5,37)
  • Dzień 3: Pan jest łaskawy i miłosierny (Ps 145,8)
  • Dzień 4: Bądźcie zadowoleni z tego, co posiadacie (Hbr 13,5)
  • Dzień 5: Zwiastować ubogim Dobrą Nowinę (Łk, 4,18)
  • Dzień 6: Imię Jego: Pan Zastępów (Jr 10,16)
  • Dzień 7: O kobieto, wielka jest twoja wiara (Mt 15,28)
  • Dzień 8: Pan jest moim światłem i moim zbawieniem (Ps 27,1).

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan po raz pierwszy zorganizowano ponad sto lat temu, w 1908 roku. Pomocą dla organizatorów poszczególnych wydarzeń ekumenicznych są co roku materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami i propozycjami liturgii nabożeństw. Od 1975 r. są one przygotowywane przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów. W tym roku opracowali je chrześcijanie z Indonezji. Teksty zostały ostatecznie zatwierdzone przez członków Międzynarodowego Komitetu mianowanego przez Komisję Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję materiałów przygotował ekumeniczny zespół redakcyjny, powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Komisji współprzewodniczą: bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i bp Krzysztof Nitkiewicz z Kościoła rzymskokatolickiego. Autorzy materiałów zachęcają, by korzystać z nich nie tylko w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale przez cały rok.

Od 19.02.2015 67575