Maryjoprowadz nativityof

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 r. materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 r. wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 r. co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów. Materiały na 2012 r. opracowała grupa polska.

Uczestnictwo Polskiej Rady Ekumenicznej w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan nie ogranicza się jedynie do współpracy przy opracowaniu polskiej wersji broszury. Oddziały regionalne PRE aktywnie biorą udział w organizacji Tygodnia Modlitw w całej Polsce.

Zapraszam na Nabożeństwo Ekumeniczne w środę o godz. 1700 do naszego kościoła. Kazanie wygłosi ks. pastor Marcin Makula. W Nabożeństwie wezmą udział dwa chóry: Chór Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego i Chór VIOLA.

Hasło tygodnia: Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj 15,6)

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Księgi Wyjścia 15,1–21. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Karaibów.

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:

• Dzień 1: Będziesz miłował przybysza, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej
  • Dzień 2: Już nie niewolnik, lecz umiłowany brat
  • Dzień 3: Twoje ciało jest świątynią Ducha Świętego
  • Dzień 4: Nadzieja i uzdrowienie
  • Dzień 5: Słuchaj krzyku mojego ludu z dalekiej ziemi!
  • Dzień 6: Zważajmy na dobro bliźnich
  • Dzień 7: Budowanie rodziny w domu i w Kościele
  • Dzień 8: Zgromadzi rozproszonych (…) z czterech stron świata.

Od 19.02.2015 55008